یکی از روزها، پادشاهی سه وزیرش را فراخواند و از آنها خواست کیسه ای برداشته و به باغ قصر بروند و این کیسه ها را برای پادشاه با میوه ها و محصولات تازه پر کنند.


همچنین از آنها خواست که در این کار از هیچ کس کمکی نگیرند. وزیران با تعجب هر کدام کیسه ای برداشته و به سوی باغ به راه افتادند! وزیر اول که به دنبال راضی کردن شاه بود، بهترین میوه ها و با کیفیت ترین محصولات را جمع آوری کرد، تا اینکه کیسه اش پر شد. وزیر دوم با خود فکر کرد، شاه که این میوه ها را برای خود نمی خواهد و درون کیسه را نیز نگاه نمی کند، پس با تنبلی و اهمال ، شروع به جمع کردن همه میوه ها (از خوب و بد) کرد تا اینکه کیسه اش پر شد. وزیر سوم که اعتقاد داشت شاه به محتویات این کیسه اصلاً اهمیتی نمی دهد، کیسه را با علف و برگ درخت و خاشاک پر کرد! روز بعد، پادشاه دستور داد که وزیران را به همراه کیسه هایی که پر کرده اند، بیاورند و وقتی وزیران نزد شاه آمدند، به سربازانش دستور داد، سه وزیر را گرفته و هرکدام را جداگانه با کیسه اش به مدت سه ماه بدون غذا زندانی کنند!

 

نظر: انسان، بایستی همیشه هر کاری که به وی محول می شود را به نحو درست و به طور کامل و از روی تکلیف و وظیفه شرعی و انسانی انجام دهد و از سرسری و ماست مالی کردن کارهایی که به وی واگذار می شود، پرهیز کند، چرا که بر اساس آموزه های دینی و حتی روال طبیعی و نظم موجود در جهان نیز عمل انسان چه خوب یا بد به خودش برمی گردد، پس باید به گونه ای کارهای مان را انجام دهیم که بعدها حسرت این را نخوریم که چرا آنها را به درستی انجام نداده ایم.تاريخ : ۱۳٩٠/٦/۸ | ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : باغبون دریا | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.